Strona główna | Kontakt

. . : Śniadanie Wielkanocne w ramach programu "Tradycja i kultura".

"Człowiek, który odkrywa swą zdolność przekształcania i w pewnym sensie stwarzania świata własną pracą, zapomina, że zawsze dzieje się to w oparciu o pierwszy dar, otrzymany od Boga na początku w postaci rzeczy przezeń stworzonych."

Jan Paweł II


Jednym z zadań statutowych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Koźminie Wlkp. jest realizacja programu "Tradycja i kultura". Uczniowie I klasy Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 w Koźminie Wielkopolskim - wchodzącej w skład Ośrodka, w ramach zajęć praktycznych pod opieką nauczycieli: Pana Mirosława Szewczyka i Pana Mirosława Karwika przed wyjazdami na urlopy świąteczne wykonywali ozdoby wielkanocne.

W celu wycięcia ze sklejki zająca, kaczki, kury należało przygotować na papierze wzór wykonywanego projektu, który dopiero później został skopiowany na sklejkę i w efekcie końcowym oddany do obróbki w drewnie.

Wychowankowie na moją prośbę przygotowali kilka ozdób na stołówkę dla chłopców, którzy okres Świąt spędzali w Ośrodku. Wydawałoby się, że młodzież nie potrafi szyć igłą i nitką. Otóż byłam pod ogromnym wrażeniem chłopców, którzy zgodzili mi się pomóc w uszyciu ręcznie robionych ozdób. Do wykonania projektu zgłosili się wychowankowie Wiktor, Kamil. Pod moim nadzorem i po udzieleniu instruktażu wychowankowie uczyli się i doskonalili swoje zainteresowania. Kształtowali w sobie również umiejętności wykonywania pracy w sposób precyzyjny co powodowało, iż pochłonięci pracą skupiali się i wyciszali aby wykonać zadanie w sposób zadowalający. Efektem prac ręcznych było uszycie kur, piskląt oraz wianka wielkanocnego. Młodzież przygotowując się do świat wykonywała wiosenne porządki na terenie internatu sprzątając korytarze oraz stołówkę. Stołówka internatowa została pięknie wystrojona ozdobami, które wykonali nasi wychowankowie. Kultywując tradycje wielkanocne wychowankowie w grupach wychowawczych wykonali pisanki na arkuszu papieru z różnych materiałów papierniczych. Chłopcy w Wielki Piątek przestrzegali postu, a w Wielką Sobotę uczestniczyli w święceniu potraw. Wychowankowie - przedstawicieli Samorządu Wychowanków Wiktor i Krystian pod opieką Pani wicedyrektor Danuty Walas udali się do kościoła na święcenie potraw. Ozdobione bukszpanem koszyki zawierały:

  • baranka - symbol zmartwychwstałego Jezusa;
  • jajka – symbol rodzącego się życia;
  • chleb – symbol ciała Chrystusa, dobrobytu i pomyślności;
  • chrzan – symbol męki Pańskiej;
  • sól – istota prawdy;
  • babka – symbol umiejętności;
  • wędliny, owoce, ciasta.

W niedziele i poniedziałek Wielkanocny na śniadaniu nie mogło zabraknąć stołu przykrytego białym obrusem oraz święconych potraw. Stół był bogato zastawiony, a Pani Bogumiła Bręk przygotowała dla chłopców wielkanocne śniadanie. Podczas posiłku obecny był Dyrektor Paweł Rudnicki, wicedyrektor Danuta Walas, wychowawca Sławomir Wawrzyniak i wychowawczyni Donata Witek – Dłużak. Atmosfera podczas śniadania była pozytywna, a wychowankowie przy spożywanie pokarmów potrafili zachować kulturę , okazać szacunek tradycji wielkanocnej.

Opracowała: Donata Witek-Dłużak


Copyright by MOW | Design by Sliffka